Jesteś tutaj: KEPO.PL » Sen » Zdrowy sen » Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

Decydując się na kupno materaca, który ma nam zapewnić odpowiedni wypoczynek, relaks i komfort snu powinniśmy poświęcić mu nieco więcej uwagi. Nim dokonamy wyboru musimy ustalić jak wiele funkcji ma spełniać materac i jakie wymiary nam odpowiadają. Pamiętajmy, że dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu, a szerokość co najmniej 90 cm dla jednej osoby. Typowe rozmiary materacy to: 80 x 200, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200 cm, ale istnieje także możliwość zamówienia materaca o indywidualnych rozmiarach.

Łóżka Porównajmy konstrukcje materacy różnych producentów. Nie zawsze niska cena oznacza produkt gorszej jakości. Na komfort spania istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów takich jak: pianka poliuretanowa, lateks czy sprężyny. Zapytajmy o certyfikaty na materiały użyte przy produkcji materaca. Materac wykonany ze złej jakości produktów odbije się na komforcie snu i jego trwałości.

Bogaty wybór rodzajów materacy może przyprawić o ból głowy. Pierwszym kryterium wyboru materaca powinno być jego wypełnienie (wkład), czyli to co znajduje się w jego wewnątrz. Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu, wypoczynek, ale również na nasze zdrowie. Zadaniem wkładu materaca jest zapewnić Twojemu kręgosłupowi odpowiednie ułożenie i podparcie.

Materace sprężynowe bonelowe

Sprężyny bonelowe znajdują zastosowanie od bardzo dawna w tapicerstwie. Sprężyny obłożone warstwą ochronną w postaci filcu, włókien kokosowych lub innych wypełniaczy, których zadaniem jest uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Przy wyborze materaca bonelowego zwróćmy uwagę na jakość i średnicę drutu. Jego jakość powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001.

Materace sprężynowe kieszonkowe

Kieszonkowce lub materace woreczkowe, bo takie funkcjonują nazwy to wciąż kategoria materacy sprężynowych. Jednak w odróżnieniu od bonelowych sprężyny są o znacznie mniejszej średnicy w kształcie walca i mieszczone dodatkowo w specjalnych "kieszonkach" z tkaniny. Dzięki temu nie są połączone ze sobą i możliwa jest niezależna praca każdej ze sprężyn. Materac zyskuje na elastyczności i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego.

Pamiętajmy im większa liczba sprężyn na m² tym lepsza sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała.

Wkłady w materacach obłożone są piankami poliuretanowymi (tańsze, ale mniej trwałe) lub lateksowymi (droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności).

Materace lateksowe

Lateks to zwulkanizowane mleczko kauczukowe. Naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem syntetycznym. Proporcje kauczuku naturalnego decydują o jakości materaca. Jednak nie możliwe jest aby wkład składał się całkowicie ze 100% naturalnego kauczuku. Najlepsze wkłady lateksowe to mieszanka około 80% zawartości lateksu naturalnego i 20% lateksu syntetycznego. Do zalet lateksu należy jego wyjątkowo duża elastyczność i nie odkształcanie się pod wpływem ciężaru. Doskonale sprawdza się jako jeden materac dla dwojga osób. Materace z wkładem lateksowym świetnie współpracują z regulowanymi stelażami.

Materace termoelastyczne

Pianka wypełniająca materace termoelastyczne potrafi reagować na ciepło ciała. Pod wpływem temperatury osoby leżącej pianka wypełnia i odwzorowuje kształt ciała za sprawą miękkiej powierzchni. Efektem działania pianki jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu.

Materace termoelastyczne podobnie jak lateksowe nadają się do zastosowania ze stelażami regulowanymi.

Źródło: producent materacy

Więcej

[Zamknij]

Darmowy Newsletter

Chcesz otrzymać darmową muzykę relaksacyjną ułatwiającą zasypianie? Podaj teraz swoje imię oraz adres e-mail i zapisz się na newsletter!