Jesteś tutaj: KEPO.PL » Sen » Zdrowy sen » Drzemka

Drzemka

O której dzisiaj wstałeś? O której zamierzasz się zdrzemnąć? Odpowiedzi na te dwa pytania są podstawą do zaplanowania najbardziej odpowiedniej dla Ciebie drzemki.

Odkrycie polegające na zrozumieniu, że sen można regulować, stało się podłożem do traktowania drzemki jako narzędzia do samodoskonalenia się.

Idealna drzemka

Jeśli chcielibyśmy poukładać drzemki w kolejności od najmniej efektywnej do najlepszej, z pewnością na prowadzenie wysunęłaby się idealna drzemka. Przeprowadza się ją w najkorzystniejszych warunkach, zaczyna się w momencie, kiedy zegar biologiczny popycha nas w kierunku łóżka i odbywa się w sprzyjających okolicznościach. Długie badania wykazały, że większość osób pozostawiona bez nacisków ucina sobie drzemkę właśnie w takich momentach.

Ziola na sen Najlepszym, jak intuicyjnie wyczuwa większość osób, czasem na drzemkę jest okres między trzynastą a piętnastą po południu. To moment, w którym słońce jest wysoko na niebie, a temperatura osiąga szczyty. Zgodnie z tym, co głosi naukowiec dr Roger Broughton, to również moment, w którym wzrastająca potrzeba snu jest najmniej kompensowana przez pozostałe elementy naszego zegara biologicznego. Okres ten został nazwany przez dr. Broughtona strefą drzemki (z ang. the nap zone). Jeśli nasz sen rozpocznie się w momencie wybicia przez zegar biologiczny początku strefy drzemki i trwać będzie przez kolejne dziewięćdziesiąt minut, możemy być pewni, że nasza drzemka będzie najbardziej optymalna i zrównoważona.

Taka popołudniowa drzemka jest idealna również dlatego, że stanowi miniaturowe odzwierciedlenie całego snu nocnego. Badania wykazały, że taka drzemka przynosi korzyści równe siedmiogodzinnemu snowi podczas nocy. Zanim jednak Twoje łóżko pozostanie zaścielone przez całą noc, a Ty rzucisz się w objęcia idealnej drzemki, pamiętaj, że taki odpoczynek przynosi rezultaty tylko u osób regularnie śpiących w nocy i niedźwigających na barkach ciężaru nagromadzonej potrzeby snu.

Źródło: darmowy fragment

Więcej

[Zamknij]

Darmowy Newsletter

Chcesz otrzymać darmową muzykę relaksacyjną ułatwiającą zasypianie? Podaj teraz swoje imię oraz adres e-mail i zapisz się na newsletter!